A fürdővel, azaz „a víz felhasználásával történő” kezelés talán a legrégibb és legtermészetesebb a mindennapos kezdések között, kezdve a zuhanyozást a tengeri fürdőn át a forró fürdővízig, vagy a meleg forrás- illetve gyógyvízben való fürdőzésig.
Miért jótékony hatású?
A víz serkenti a vérkeringést, ellazítja az izmokat, enyhíti a fájdalmat, erősíti a szervezetet, elősegíti tisztulását és a mérgező anyagok kiürülését.
Az ógörögöknél és az Ókori Rómában a gyógyközpontok kifejezetten ásványianyag-tartalmú források köré épültek. A gyógyfürdők éppen az ásványianyag-tartalomnak az ízületi gyulladásos végtagokra és reumatikus megbetegedésekre kifejtett gyógyhatásuknak köszönhetően váltak közkedveltté.
A hidroterápia a víznek különleges kezelések céljából történő alkalmazása. A jelenkori technikának köszönhetően létezik gőzfürdő, jacuzzi, pezsgőfürdő, vízsugaras kezelés és ülőfürdő (hideg és meleg fürdő váltott használatával).
A vízsugaras (hideg-meleg) kezelést ízületi fájdalmakra alkalmazzák. Bizonyos gyógyfürdőkben a vizet ásványianyag tartalma miatt isszák is. Az utóbbi időkben eredményesen használják a fürdőket szülés levezetésekor, ezáltal csökkentik mind az anya, mind az újszülött kényelmetlenségét és fájdalmait.
A különösen tehetetlen állapotot eredményező, izomfájdalommal járó agyvelőgyulladás — amit hagyományos módon alig tudnak gyógyítani – jól kezelhető hideg-meleg fürdővel és zuhannyal, amely serkenti és „beindítja” az ebben az állapotban nem működő hormonháztartást és immunrendszert.
Nagy kórházakban a hidroterápia a pszichoterápia részét is képezi, de elsősorban szanatóriumokban és gyógyfürdőkben hozzáférhető, ahol orvosi javaslat esetén a társadalombiztosítás finanszírozza.
És te mit gondolsz erről?
Neked mi a véleményed a témáról?